História IRIA sa začala písať v roku 2010 v meste Prešov. Vtedy gitarista Orfeus spolu s bubeníkom Sagusom, basgitaristom Faustom a vokalistom Erikom založili kapelu, ktorá v sebe miešala prvky black, death a pagan metalu. V tejto zostave bolo nahrané aj demo Slovanský Žrec, ktoré bolo na vlastné náklady vydané v roku 2012. Za najväčší úspech v tej dobe sa pokladá zdieľanie spoločného pódia s Ukrajincami KHORS v prešovskom klube Pumpa. Okrem nich, IRIA vystupovala aj po boku slovenských legiend ANCESTRAL VOLKHVES, BRUTE, PHANTASMA a PERVERSITY.

V roku 2013 sa však kapela náhle rozpadla, keď Orfea opustili všetci zakladajúci členovia. IRIA bola tak na neurčitý čas uložená na odpočinok.

Svetlo spoza temných mračien začalo prenikať v roku 2016, kedy Orfeus regrutoval mladého bubeníka s pseudonymom Zeus. Zanedlho sa ku kapele pridali aj Doom na basgitaru a Nihil ako vokalista a gitarista. V tejto zostave začala kapela prerábať staré piesne a pracovať aj na nových.

V novej zostave IRIA pokračuje v aktívnom koncertovaní a zahrala si znova po boku veľkých svetových a slovenských mien, akými sú ARKONA (RUS), RESURRECTED (GER), RAMCHAT, DEPRESY a PERVERSITY.

Počas roka 2018 kapela nahrala svoj debutový album PAGAN TERROR, ktorý vyšiel 19. apríla 2019 na vlastné náklady. Kapela z albumu do obehu uvoľnila dva single - The Day When I Shall Rule a Höllen Marsch.

IRIA sa v roku 2019 zúčastnila súťaže WACKEN METAL BATTLE o účasť na prestížnom metalovom festivale WACKEN OPEN AIR 2019, kde nakoniec vo finále obsadila 4. miesto.

Orfeus - gitary
Nihil - vokály, gitary
Doom - basgitara
Zeus - bicie